PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 364
oceny
7,4 10 1 188364
5,6 39
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

a kto zajrzał choćby na wikipedię, żeby sprawdzić fakty??? Polacy rozszyfrowali enigmę na początku lat 30-tych, nie tej z czasów wojny!!!! Ta z czasów wojny była już czymś zupełnie innym i ulepszonym, i pracował nad tym właśnie zespół Turinga. I żaden geniusz, nawet polski, bez pomocy komputera nie rozszyfrowałby tego.

Jesteście beznadziejni. Oburzacie się, spinacie, robicie z siebie wielkich patriotów, a prawda jest taka, że nie macie w ogóle pojęcia jaka ta historia była.

klanlpw

"Taki inteligentny jesteś";
Nie jestem. Napisałem, że nie, 137 to miernota, Do "mensa" mnie nie przyjęli. Dla nich nie byłem dobry!

Paraves

mgr. inż. wysokich napięć

Paraves

Taki "inteligentny" a czytać ze zrozumieniem nie umie (Paravas napisał swoje IQ w innym komentarzu). Co chciałeś przekazać w pierwszym cytacie? To, że wiki nie banuje? Edytowałeś wiki? co do "pieprzniety nauczyciel" to prawdopodobnie chodzi o komentarz użytkownika DorianT. Ciężko zrozumieć o co Ci chodzi.

DorianT

Piękna legenda miejska ;). No ale jeżeli to prawda to ta nauczycielka powinna się bardzo wstydzić za to, że mogła namieszać w głowach tysięcy ludzi. Na szczęście wiki jest moderowana ;). Co do szukania większej ilości źródeł to bardzo bardzo pochwalam.

klanlpw

Bardzo dojrzale... bardzo. Anonimowe edycję muszą być zatwierdzone przez moderatora Wikipedii.

Zgadzam się, studia nauczyły mnie jednego, że Wikipedia nie jest źródłem informacji i żaden wykładowca nie uzna pracy naukowej, w której jednym ze źródeł bibliograficznych była Wikipedia. Pamiętam też jedną historie: jak jeden z profesorów poprzekręcał pewne definicje w Wikipedii by sprawdzić kto z niej korzysta, efekt - oblał 3/4 roku ;-)

ocenił(a) film na 9
vicki6

A w tej bajce były smoki? Rozumiem, że nie masz co do tej informacji żadnego źródła? Ja jednak wolę wierzyć w to, co jest na wikipedii i ma podane źródło (które w razie wątpliwości mogę łatwo zweryfikować), niż losowemu użytkownikowi w internecie.

Swoją drogą bardzo dużo wyniosłaś ze studiów. Jaki kierunek, jeśli można spytać?

klanlpw

Informację mam od źródła całego zamieszania, więc myślę, że jest potwierdzone, to było jak jeszcze studiowałam Politologię, którą sobie odpuściłam, teraz kończę magistra z Socjologii
Ja też czasami korzystam z Wikipedii, ale nie w przypadku gdy piszę jakąś pracę semestralną lub oczywiście licencjacką czy magisterską, wolę opierać się na książkach czy artykułach naukowych ze sprawdzonych stron czy czasopism

vicki6

jeszcze jedno, zajrzałem (spróbowałem podejrzeć) na twój profil. Nic, zero! I tak właśnie o tobie myślę - zero i już.

klanlpw

niestety!! napisałeś "Czytając twoją "wypowiedź", nasuwa mi się tylko na myśl, że masz jakieś problemy psychiczne. Jeśli chcesz utrzymać rozmowę na odpowiednim poziomie, to od tego ...". Ale ja nie wiem o co chodzi? ten cały filmweb przerzuca mnie do tej strony, Chcę odpowiedzieć!! ale nie mam jak! Daj adres, emaila, cokolwiek??? Pogadamy jeśli chcesz!

vicki6

bajkopisarz jesteś. Wiki to źródło, jedno z wielu, tylko nie wyrocznia. Wiedza to informacje. Inteligencja to zdolność przetwarzania informacji i wyciągania wniosków. Dlatego ktoś jest profesorem a inny amatorem!!

vicki6

Czytałem podobną legendę miejską. Nawet w tym temacie ;)

vicki6

Ja tam w swoich pracach wiele razy się do wikipedii odwoływałem, jeśli nie mogłem czegoś znaleźć w innych źródłach (ale zaznaczam, korzystałem z wielu źródeł) i jakoś żaden promotor mi za to głowy nie urwał.

Niestety to prawda podzielam opinię

ocenił(a) film na 5
GodAs

Czytaj!!!
http://naekranie.pl/artykuly/marek-grajek-gra-tajemnic-to-falsz-kto-naprawde-zla mal-enigme

ocenił(a) film na 6

Dokładnie! Samo sedno.

ocenił(a) film na 6

Jak się umiejętnie korzysta to jest to jedna z bardziej wiarygodnych stron internetowych (przynajmniej wersja anglojęzyczna, bo polska nie jest nawet w połowie tak dopracowana)

ocenił(a) film na 8
tanognotturno

Dokładnie ;) Film nie skrzywdził Polaków w żaden sposób, a historia Alana Turinga jest po prostu wzruszająca. Benedict Cumberbatch odtworzył rolę znakomicie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
LarryTheNinja

Ponoć babcia siostry matki chrzestnej Turinga była Polką, więc nie wiem w czym problem. Wilk syty i owca nie skakała.

ocenił(a) film na 8
thunder

Właśnie w bardzo dziwny sposób uchwyciłeś istotę polaczkowości ;) Nawet, jeśli nie do końca chciałeś to zrobić ;D

ocenił(a) film na 7
LarryTheNinja

Myślę, że chciał to zrobić i zrobił to genialnie :)

ocenił(a) film na 7
LarryTheNinja

Enigma którą złamał Turing nie była czymś zupełnie innym. Rozszyfrowanie jej polegało na udoskonalonym wzorze tego co wymyślili Polacy.Opinia jednego z kryptologów który pracował z Turingiem: Były kryptolog z brytyjskiego ośrodka dekryptażu w Bletchley Park, Gordon Welchman poszedł w swych przypuszczeniach jeszcze dalej twierdząc, że pracownicy sekcji Hut 6 zajmujący się łamaniem kodu Enigmy Wehrmachtu i Luftwaffe nigdy nie ruszyliby z miejsca, jeżeli by nie uzyskali od Polaków, w ostatnim możliwym momencie, szczegółów wojskowej wersji Enigmy, oraz sposobu jej obsługi. Na miesiąc przed rozpoczęciem wojny Rejewski udostępnił wszystkie dokonania swojego zespołu dzięki którym Turing miał schemat łamania kodu Enigmy. Turing udoskonalił pracę Polaków , co jest nawet powiedziane w filmie.Chcę zbudować maszynę taką jak Polacy tylko dużo nowocześniejszą. Także to Ty nie masz pojęcia o historii. Zdaniem wielu fachowców Polacy mieli dużo większy wkład w rozkodowanie tego szyfru niż Brytyjczycy. Najwiekszym odkryciem zawsze jest schemat wg którego pozniej tworzone są jego doskonalsze wersje.Turing opierał się na BOMBIE REJEWSKIEGO i płachcie Zygalskiego więc wychwalanie ich pod niebiosa że dzięki nim ocalało 14 mln ludzi jest po prostu śmieszne i tyle.

ocenił(a) film na 6
Piotrsense

Zgadzam się. Nie jestem za tym, aby przypisywać sukces głównie Polakom, a Brytyjczykom nie, ale zdecydowanie mogli w filmie choćby w dwóch zdaniach wspomnieć o Bombie i płachcie, tymczasem nawet to, jak jednym zdaniem wspomniano o Enigmie, którą mieli do dyspozycji ("Polacy przeszmuglowali z Berlina") sprowadza rolę polskich kryptologów do złodziejaszków. Ta maszyna to nie była oryginalna Enigma, to była maszyna skonstruowana przez Polaków na jej wzór. I nie chodzi mi tylko o "ból dupy o Polskę", tylko o konkretne nazwiska konkretnych ludzi, którzy zasługują, by być zapamiętani w tym kontekście.

tanognotturno

"a kto zajrzał choćby na wikipedię, żeby sprawdzić fakty???" - wikipedia i fakty....tiaaaa....

ocenił(a) film na 9
carnivore1

napisalam tak, bo ogromna większość Polaków wg różnych badań nie czyta rocznie więcej niż stronę A4 tekstu, więc CHOCIAŻBY wikipedia jest tym minimum, do którego każdy może zajrzeć, żeby trochę zweryfikować swoją wiedzę.

tanognotturno

wikipedia to w 90% stek bzdur - juz nie raz sie wypowiadali na ten temat w mediach i na forach....

carnivore1

powtórzę się:
Z tym narzekaniem na wiarygodność Wikipedii to dopiero jest śmieszne.
Oczywiście błędy można znaleźć, ale co do konkretnych faktów to nie ma szans na przekłamania.
Właśnie dlatego że jest ogólnie dostępna i tworzona przez wielu, to daje taki efekt że każda fałszywa informacja jest szybko przez kogoś wykrywana i usuwana.
Jest to całkiem dobre źródło informacji, choć oczywiście nie nieomylne i w szczegółach mało dokładne.

GodAs

nie ma szans przekłamania? xD dobre. Swego czasu trafiłem na świetnie uźrodłowiony artykuł o tematyce historycznej. Problem w tym, że to co było napisane na Wikipedii nijak się nie miało do podanych źródeł. Wręcz informacje na Wikipedii były całkowicie sprzeczne ze źródłami. Ta sytuacja najlepiej pokazuje, że Wikipedia jest kompletnie niewiarygodnym źródłem informacji.

sdms

Mogłeś poprawić.

bartel100

komentarz nijak się ma do argumentu, że Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji. Pewnie - możesz poprawić. 10 minut ktoś to może zmienić, podać sto tysięcy źródeł nijak mających się do tematu i administracja przyklepie, bo źródła. Mnóstwo artykułów posiada źródła skrajnie niewiarygodne, a administracja w ocenie źródeł i artykułów bywa stronnicza.

ocenił(a) film na 2
carnivore1

Media i fora kłamią.

carnivore1

O mateńko, będą cię leczyć lekarze, leki sprzedawać farmaceuci... itp itd, którzy się i z wikipedii uczyli, może nie umrzesz :P
Jak można przekłamać kto to to jest pan X, co to za kraj Y, co to za choroba Z?
Spinacie się z tą wikipedią :P

psychopath

śmieszny to jest fakt że każda z waszych odpowiedzi to 2 miesiące przerwy...tyle czasu wam potrzeba żeby cos konstruktywnego napisać czy może wikipedia się tak często nie aktualizuje???

carnivore1

Nie, moje niedopatrzenie. Raczej na daty nie patrzę na filmwebie, wystarczy, że system powiadamiania o nowych wiadomościach działa jak należy.

carnivore1

Proszę podać dane, jakiekolwiek badania, tabelki, przykłady. Ja mogę powiedzieć "90% domów jest ocieplona styropianem". Będzie to bzdurna informacja aż do momentu podania przez mnie wyników badań.

tanognotturno

Polecam dokument "Tajemnica Enigmy" A. Tomczaka. Dowiecie się jak znacząca była rola Polaków. Film afiszuje się z tym, że jest oparty na faktach. W takim razie rzetelność przekazywanych informacji powinna być na wysokim poziomie. Czy była? Oceńcie sami. Nie chodzi tu już o sam fakt zaangażowania naszych rodaków, ale o pomijanie ważnych wydarzeń, które rzutują na odbiorze filmu.

tanognotturno

Film bardzo fajny i wielowymiarowy, choć trzeba przyznać że faktycznie trochę razi to, ze jest określany filmem historycznym, a pokazuje jakby Turing i jego zespół rozkodował enigmę OD ZERA, a przecież nie zrobił tego od zera, tylko bazował na pracach polskich kryptologów - bombie kryptologicznej Rajewskiego i płachcie Zygalskiego - Brytyjczycy bazowali na tych pomysłach i je jedynie ulepszyli żeby nadążyć za wciąż udoskonalaną przez Niemców Enigmą. W filmie pokazano to tak, jakby jedynym wkładem Polaków było przechwycenie maszyny Enigma...

anniepat

Przecież na samym początku pracy podczas szkicowania Christophera Alan mówi, że wzoruje się na nieco starszej polskiej maszynie deszyfrującej

ocenił(a) film na 6
ladija

I to chyba trochę za mało, bo z dokumentów i ogólnych faktów, polscy naukowcy dali Brytyjczykom "klucze, kody" jak odczytywać enigmę.

tanognotturno

Co ten film ma wspólnego z prawdą?

- turing powierza sekrety jakiemuś policjantowi nie zawysokiego rangą?
- mowi mu o teście turinga po co?
- turing matematyk decydował kto ma zginąć a kto umrzeć na wojnie, co za bzdura
- zapewnia że komputery myślą, tylko że inaczej... a całe życie dowodził że nigdy nie będą naprawdę inteligentne nigdy nie będą jak człowiek, mieć świadomości i myśleć bo ich konstrukcja tzw. maszyna turinga na to nie pozwala
- turing oświadczał się? i żone miał?
- ktoś tam go nie lubił z przełożonych i prawie go aresztowali za szpiegostwo
- wybitny matematycy po 2 latach wpadają na rozwiązanie aby nie zgadywać wszystkich słów tylko te co napewo się pojawią

ocenił(a) film na 8
scifiman

To przede wszystkim jest FILM...
- pierwszy zarzut - zeznanie przed policjantem to był zabieg CZYSTO filmowy... pamiętasz taki film Titanic? Zastosowano tam podobnego McGuffina...
- drugi zarzut - po to by policjant znalazł w sobie pokłady człowieczeństwa, fajna przenośnia do tego, by pomimo homoseksualizmu znalazł w Turingu człowieka, a jemu człowieczeństwo należało się bardziej niż reszcie świata w tamtych czasach
- trzeci zarzut - gdyby nie Enigma niemożliwe było by zorganizowanie czegoś takiego jak Armia Duchów, być może faktycznie Turing (świadomie lub nie) decydował kto przeżyje a kto nie
- czwarty zarzut, chyba maszyna Turinga jest tworem abstrakcyjnym nieprawdaż? (poczytajcie kur*a tak znienawidzoną przez was Wikipedię) (nie ma nieskończenie wielkiej pamięci i nieskończenie szybkiego procesora) ale zakłada się, że istnieje osobliwość, (cholera znowu ta zakłamana pier*olona wikipedia)... w której maszyny osiągną zdolność "myślenia". To znaczy, ze moc obliczeniowa będzie sprawiała wrażenie (lub faktycznie będzie) inteligentnej. Poszukaj sobie (znowu ta zakłamana kur*a wikipedia - brzydzę się nią) czegoś takiego jak argument chińskiego pokoju
- piąty zarzut w Polowaniu na Czerwony Październik Ryan znał Ramiusa a John Nash w Pięknym umyśle miał tylko jedną żonę (to jest FILM i przede wszystkim filmem ma BYĆ)
- szósty zarzut, pewnie wiele się tam działo :D skoro w tej całej zabawie brali udział ludzie możesz być PEWNY, że personalne utarczki musiały mieć miejsce
- siódmy zarzut, gdzieś o tym czytałem :) świta mi, że Turing tego używał, ale dzwon w kościele wbija mi do głowy, że Polacy przy ich metodach używali czegoś podobnego

Crazy_Ivan

Poszukaj sobie (znowu ta zakłamana kur*a wikipedia - brzydzę się nią) czegoś takiego jak argument chińskiego pokoju

W sumie to tak jakbyś powiedział że brzydzisz się ludzi i ich wiedzy ;).

ocenił(a) film na 8
bartel100

Nie... chodziło o to, że ktoś mi wypomniał, że użyłem wcześniej wikipedię. Ja do wikipedii absolutnie nic nie mam :) sam ją czasem edytuję... do dobra :D nonsensopedię :D pozdrawiam.

tanognotturno

Brytyjczycy sami przyznali, że to Polacy złamali enigmę:
http://www.bbc.com/news/magazine-28167071

ocenił(a) film na 6
Kate_29

Kate_29 - dla niektórych wikipedia to źródło wiedzy :)

titka_dritka

Dla niektórych to wikipedia nawet konkuruje z Uczelniami. Po co iść na studia? Wystarczy poczytać wikipedię i potwierdzić to na facebooku. A ja głupi tyle czasu na wykładach/ćwiczeniach zmarnowałem. Było lepiej w pubie posiedzieć z przyjaciółmi albo na więcej meczów pojechać:P

LEGIA_WARSZAWA_MISTRZ

Dobre ;). Fajny nick (LEGIA_WARSZAWA_MISTRZ). Jeżeli wiesz, że gdzieś jest błąd w artykule wiki to możesz go edytować.

ocenił(a) film na 8
Kate_29

Słyszałem, że Polacy złamali wersję, którą mógł kupić każdy. Ta w luftwaffe czy kriegsmarine była jeszcze bardziej złożona i tą chyba złamał Turing?

Crazy_Ivan

Zlamal, bo wiedzial jak, bo opieral sie na kluczach i pracy Polakow, bez ich dokumentacji guzik by zlamal a nie Enigme.

ocenił(a) film na 8
kierat10

jejciu, narodowy ból dupki? Polacy muszą być wszędzie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones